Yılın En Çok Satan Yazarı Zülfü Livaneli Oldu

Ülkemizde en çok okunan kitaplar listesinde geçtiğimiz yıl Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı Elia ile Yolculuk romanı ilk sırada yer aldı. Annelerimizin ve babalarımızın en çok dinlediği sanatçılardan biri olan Zülfü Livaneli, yazarlık konusunda da dünya standartlarını yakalamış gibi görünüyor. Listede dünya klasiklerinin yanı sıra Azra Kohen’in Aoden isimli kitabı da bulunuyor.

2017 yılının en çok satan kitabı: Elia ile Yolculuk

Zülfü Livaneli son zamanlarda okunması daha kolay olan kitaplar yazmaya başladı. Elia ile Yolculuk hem içerik açısından hem de hacim açısından rahat okunan bir kitap. Livaneli, bu kitabında yine hayatından birçok anı ile karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü yazar ve yönetmen Elia Kazan ile geçirdiği vakti etkileyici bir biçimde okuyucuya aktardığı görülüyor. Kitabı okuyan insanlar, ya çok seviyor ya da nefret ediyor. Ancak mutlaka bir şekilde etkileniyorlar. Kitabın çizerliğini yapan M.K. Perker de oldukça etkileyici bir iş çıkarmış. Ben kitap okumam diyorsanız en azından bu illüstrasyonları görmek için kitabı kurcalayabilirsiniz.

Listede dünya klasikleri her zamanki gibi önemli bir yer kaplıyor. Bu yıl ilginç bir şekilde Stefan Zweig en çok okunan kitaplar listesine dört farklı kitapla girdi. Hem de bu dört kitap arasında yazarın dünyaca ünlü kitabı Satranç bulunmuyor. iBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Olağanüstü Bir Gece, Ay Işığı Sokağı ve Bir Çöküşün Öyküsü/i kitapları 2017 yılının en çok okunan kitapları listesinde ilk on sıraya girmeyi başardılar. Eğer Zweig bu günleri görseydi muhtemelen intihar etmeden önce bir kez daha düşünürdü. Tıpkı Virginia Woolf gibi İkinci Dünya Savaşı’nın karanlık ruhuna yenik düşün Zweig, karısı ile birlikte hayatını sonlandırmıştı. Son zamanlarda intihar etmeden önce yazdığı mektubun internette dolanması bu kitap satışlarına olumlu bir katkı sağlamış gibi duruyor.

Listede çağımızın uslanmaz öğütçüsü Paolo Coelho da bulunuyor. Yazarın iSimyacı/i isimli kitabı dünyanın her yerinde hemen yer yıl bu listeye girmeyi başarıyor. Listenin onuncu sırasında yaz mevsimi sırasında plajlarda eksik olmayan bir kitap var: Sabahattin Ali’nin unutulmaz eseri Kürk Mantolu Madonna.