Sosyal Medyanın Edebiyata Etkisi

Dünyada hızla yayılmaya başlayan ve Türkiye’de de oldukça yaygınlaşan, çağımızın en büyük buluşlarından biri olarak görülen sosyal medyanın, her alanda olduğu gibi edebiyat alanında olumlu ve olumsuz katkılarının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hemen hemen her gün sosyal medya fenomenlerinden biri yeni bir kitap çıkarmakta ya da unutulmuş, fark edilmeyen yazarların kitaplarından alıntılar yaparak bu kitapları tekrar gün yüzüne çıkarmaktadır. Cumhuriyet tarihinden bugüne yazarlar ve yazılanlara dair pek çok şeyin değişmiş olduğu aşikar. Yaşadığı dönemde destek bulamadığı için kitap basamayan ve kaleme aldığı notları tozlu çekmecelere kurban etmek zorunda kalan yazarlardan, kısa sürede ünlenen ve bu ünlenmenin şaşkınlığını henüz üzerinden atamadan yayınevlerinin sosyal medya yazılarını kitaplaştırmak istediği yazarlara doğru bir geçiş yaşıyoruz.

Sosyal Medya ve Yazarlık

Önceleri fark edilmek için dergilere yazılar gönderen amatör yazarlar, uzun uğraşlar sonunda eğer fark edilebilirlerse ve desteklenebilirlerse, kitap basabilme başarısını elde edebiliyordu. Her şeyin dijitalleşmesiyle beraber sosyal medya üzerinden günlük yazılar yazan kişiler belli bir takipçi sayısına eriştiklerinde, yazılarının derlemelerinden oluşan kitaplar çıkarıyor. Bugünlerde sosyal medya fenomenlerinin kitaplarını kitabevlerinin en çok satılanlar listesinde görmeye başladık. Bu fenomenlerin belki de en büyük avantajı, reklam yapmak için çok fazla çaba ve para sarf etmeye gerek duymadan şahsi sosyal medya hesaplarını bir reklam platformu olarak kullanmalarıdır. Ayrıca kitapları basıldığında hazır bir okuyucu kitlesi de onları beklemektedir.

Sosyal medyada çıkarmış olduğu kitapların reklamını yapanlar sadece fenomenler değildir. Pek çok bilinen yazar ve yayınevi bu yöntemi etkin olarak kullanmaya başladı. Yazarlar, kitaplarından alıntılar yaparak okuyucu üzerinde merak uyandırmakta ve adeta okuyucularını yeni kitaplarına hazırlamaktadır. Sosyal medyanın değişen dünyamızda yazarlığı başka bir boyuta taşımakta öncü olacağını söylemek yanlış olmasa gerek.

Sosyal Medya ve Kitaplar

Sosyal medya fenomenlerinin veya blog yazarlarının yağmurlu bir günde kahve fincanıyla beraber paylaştığı eski bir romandan kesit, o romanı bir anda tekrar gün yüzüne çıkarabiliyor. Buna verilebilecek en güzel örnek belki de Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabıdır. Bir anda 7’den 70’e herkesin elinde görür olduk bu romanı. Fena da olmadı aslında. Türkiye’nin yetiştirdiği büyük yazarların eserlerini daha çok raflarda görmek umuduyla!