Ölmeyen aşklar ölmeyen kitaplarda yaşıyor

Sabahattin Ali’nin yedi dilde yayımlanan ve dört dile daha çevirileri hazırlanan Kürk Mantolu Madonna’sı yazılışından 73 yıl sonra tozlu raflardan dünya çapında merak uyandıran kitaplar arasına girmeyi başarmıştır.

Berlin’de, bir sanat galerisinde gördüğü bir tablodaki kadına aşık olan, aslında sessiz, içine kapanık ve hayatının iplerini eline alamamış romanın başkahramanı Raif Efendi gibi kitap da, yıllarca sadece Türk okuyucusunu peşinden koşturtmuş ve yazarının bile belki tahmin edemeyeceği bir üne kavuşmuştur.

Raif Efendi, babasının isteği üzerine gittiği Berlin’de bir sanat galerisinde gördüğü tablodaki kadına aşık olur. Sık sık gidip o tablonun önünde sadece o otoportreyi seyreder. Tablonun sahibi Maria Puder durumun farkına varır ve Raif Efendi ile tanışır. Hüzünlü aşk hikayesi de böylece başlar.

Maria dominant bir kadındır. Aslında Rafi Efendi’yi tamamlayan bir özelliktir bu. Her ne kadar aşık olup bir süre vakit geçirseler de, Raif içten içe Maria’nın ona olan duygularından emin olamaz.

Maria ve Raif’in hikayesindeki ilk kırılma noktası Raif’in aldığı kötü haberle gelir. Raif’in babası ölmüş ve Havran’a geri dönmesi gerekmektedir. Raif döndükten sonra bir süre daha Maria ile mektuplaşır, ancak bu iletişim bir gün aniden kesilir. Raif terk edildiğini düşünür.

Sonrasında Raif sevmediği bir kadınla evlenir. Bir gün Ankara’da Maria’nın bir akrabasını görene kadar ondan hiç haber alamaz. Hikayenin ikinci kırılma noktası da buradadır. Raif gerçekleri öğrenir. Maria ölmeden bir hafta önce Raif’ten olan kızını dünyaya getirir.

En çok okunanlar listesinde

Sabahattin Ali’nin kitabı önce 48 bölüm olarak Hakikat gazetesinde 1941’de yayımlanmıştır. Ali, kitabı askerlik yaptığı esnada tekrar kaleme almış, hatta sağ kol bileğini kırmasına rağmen kitabı gazeteye yetiştirebilmek adına kolunu tenekede ısıtılan suya koyarak yazmaya devam etmiştir.

“Büyük Hikaye”, “Lüzumsuz Adam” ve “Yirmi Sekiz” isimlerinden sonra Sabahattin Ali, romanına “Kürk Mantolu Madonna” adını vermiştir.

Türk Kütüphaneciler Derneği’nin üniversite kütüphaneleri ve 1146 halk kütüphanesinden aldığı verilere göre Kürk Mantolu Madonna 2018 yılında raflardan en çok alınan roman oldu.