Kameraları Sevindiren Romanlar

Okuduğunuz ve çok sevdiğiniz bir kitabın filmini de izlemek oldukça heyecan verici bir fikir, ancak genel olarak romandan uyarlama filmlerin izleyenlere romandaki duyguları veremediği de bilindik bir gerçektir.

Aşk-ı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan ve 2008-2010 yılları arasında büyük bir başarıya imza atan 79 bölümlük dizi, sadece Türkiye’de değil dünya çapında bir üne kavuşarak 32’den fazla ülkede izlenmiştir. Roman kendinden yaşça bir hayli büyük zengin Adnan Ziyagil ile evlenen Bihter ile Adnan Bey’in manevi yeğeni Behlül arasında geçen yasak aşkı anlatır.

Yılanların Öcü

Fakir Baykurt’un aynı adlı eserinden uyarlanan ve yönetmenliğini Metin Erksan’ın 1962’de yaptığı film, dönemin toplumsal gerçeklerini işlemektedir. Karataş köyünde karısı, üç çocuğu ve anası Irazca ile birlikte yaşayan Kara Bayram’ın hikayesidir. Irazca yoksul ailenin dişli anasıdır. Muhtar Cımbıldak Hüsnü’nün kayırdığı Haceli’nin evlerinin önüne ev yapmaya kalkışmasıyla tüm düzenleri bozulur.

Susuz Yaz

Necati Cumalı’nın romanından uyarlanan bir köy filmi olan Susuz Yaz, içinde bulunduğu toplumsal döneme eleştiri getirir. Bir Ege köyünde yaşanan su sıkıntısı, su kaynaklarını elinde bulunduran ailenin köylüyle ve kendi içlerinde yaşadıkları tartışmaları ve trajedileri ele alır. Ödüllü film, romanın başarısının önüne geçebilen başyapıtlardan biri olarak Türk Edebiyatı ve Yeşilçam tarihine adını yazdırmıştır.

Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanından uyarlanmış ve yakın zamanda dizi olarak da yayınlanmıştır. Küçük yaşta annesini kaybeden Feride, teyzesinin yanında kalmış ve sonra subay babası tarafından Fransız okuluna yatılı olarak verilmiştir. Yaramazlığı ile bilinen Feride ağaç tepelerinde gezdiği için “Çalıkuşu” lakabıyla anılmıştır. Yıllar sonra okulda onu ziyarete gelen teyzesinin oğlu Kamran ile birbirlerine aşık olurlar. Evlenmek üzereyken Kamran’ın kendisini aldattığını düşünen Feride evden kaçar ve uzak bir köyde öğretmenlik yapmaya başlar.

Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın romanından uyarlanarak birkaç bölüm halinde çekilen film Türk Sineması’nın gelmiş geçmiş en ses getiren eserlerinden biri olmuştur. Yıllar sonra yeniden çekilen ve popülerliğini hiç yitirmeyen film, konusu ve filmde oynayan oyuncularıyla hafızalardan silinmeyen izler bırakmıştır.

Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in eserinden uyarlanıp yıllar sonra dizi olarak da çekilen Yaprak Dökümü, bir ailenin yavaş yavaş dağılmasını konu almıştır.