Türk edebiyatı, yüzyıllar boyunca kendini gerek sözel gerekse yazınsal olarak beslemeyi başarmıştır. Farklı farklı türlerde üretilen binlerce eser, kaleme alınan binlerce yazı türü Türk edebiyatının ne kadar zengin bir tür olduğunu kanıtlar niteliktedir. Her ne kadar 1923-1990 yılları arası Türk edebiyatı açısından oldukça verimli geçse de, teknolojinin hızla ilerlemesi toplumsal hayata kitap harici başka edebiyat ve kültür nesnelerinin de girmesine sebep olmuştur. Günlük hayat tarzlarının değişmesi, insanların sürekli yüksek tempolu bir hayata ayak uydurmak zorunda kalması, insanların dikkatinin büyük oranda teknolojik aletlere ve yeniliklere yönelmesi, düzenli olarak kitap okuyan insan sayısında hatırı sayılır bir düşüşe yol açmıştır. Bununla beraber, edebiyatta yeni bir soluk diyebileceğimiz bazı roman ve öykü yazarları, okuyucuların dikkatini yazdıkları eserlere çekebilmeyi başarmış, kitaplarının toplumun önemli bir kitlesi tarafından takip edilmesini sağlamışlardır. Hakan Bıçakçı da son dönem Türk edebiyatının yenilikçi, yaratıcı ve esrarengizliği sıkça kullanan yazarlarından biridir. Bu sebeple öykü ve romanlarına toplumun her kesiminden ilgi büyüktür. Hakan Bıçakçı’yı ve eserlerini sizler için derledik.

Biraz Hayal, Biraz Gizem ama Çokça Macera: Hakan Bıçakçı ve Eserleri

Hakan Bıçakçı, hem öykü hem de roman tarzında eserler ortaya koymuş genç bir yazardır. İlk kitabı “Rüya Günlüğü” 2003 yılında roman türünde çıkmıştır. Eserlerinde, daha önce hiç düşünülmeyeni, hiç akla gelmeyeni büyülü gerçekçilik yöntemiyle ayrıntılar arasına gizler. Okuyucunun gizemi ilmek ilmek çözmesini ister. Böylelikle Hakan Bıçakçı okurları her sayfada hem kurguyu hem de peşinden gelecek olan bilinmeyeni takip ederken bulurlar kendilerini. Bunun en güzel örneğini 2010’da yayımlanan “Karanlık Oda” ve 2014’te yayımlanan “Doğa Tarihi” romanlarında görebiliriz.

Edebiyatta yeni türleri denemekten asla çekinmeyen Hakan Bıçakçı, 2017’de Otel Paranoya isimli bir resimli öykü kitabı yayımlamıştır. Günümüzde, insanların dikkatinin daha uzun süre yazınsal değil görsel şeyler üzerine yoğunlaştığının farkında olarak okurlarına resimli öykü kitabıyla ulaşan yazar, insanların zamanla ondan kopmasını engellemiştir. “Hikayede Büyük Boşluklar Var” isimli öykü kitabı toplumun birçok kesimi tarafından çok beğenilmiş, hatta bu kitaptan etkilenilerek bir kısa film çekilmiştir. Yazarın bir diğer öykü kitabı olan “Ben Tek Siz Hepiniz” de birçok okur tarafından beğenilmiştir.