Son dönemlerde özellikle gençler arasında takdir toplayan ve tanınan bir yazar haline gelen Melisa Kesmez, aslında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji mezunudur. Melisa Kesmez’in İngilizce dilinden Türkçe’ye oyun çevirileri ve dramaturji çevirileri de vardır. Melisa Kesmez’in öyküleri kökenlerini günlük hayatın gerçekçi ve içten pratiklerinden alır. Fakat, bunları yavan bir dille kaleme almak yerine en abzürd durumlarla ve en beklenmedik zamanlarda okuyucularla buluşturmayı yeğler. Örneğin, sokakta geçen bir hikayede Melisa Kesmez sokakta duyduğu her diyaloğu bizzat öyküye yazmak yerine, toplumsal hafızayı harekete geçirecek manalı söz kalıpları ile deyişleri kullanmayı tercih eder. Melisa Kesmez’in yazarlığının en güçlü noktası gözlem yeteneği ve insanların içinde bulundukları duygu durumlarını çok iyi analiz edip yazıya aktarabilmesidir. Bu sayede okuduğunuz her paragrafın sonunda gözlerinizi birkaç saniye için kapatsanız, yaptığı betimlemelerle tarif etmeye çalıştığı kişi veya mekan bir anda karşınıza çıkar. İyi betimlemeler ve başarılı duygu çözümlemeleri, Melisa Kesmez’in tiyatro altyapısından gelmektedir. Bu betimlemeler ve kişilik analizleri sayesinde, öykülerini öyle bir tasarlar ki, okuyucu farkında olmadan hikayenin içinde bulur kendini. İşte Melisa Kesmez’in son dönem eserlerinden birkaç derleme.

Kimselerin Vakti Yok Durup Anlamaya: Melisa Kesmez

Melisa Kesmez ilk olarak 2013 yılında, “Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz” isimli eserini tamamlar. Yirmi beş değerli öyküden oluşan bu öykü kitabı, sabahları işine veya okuluna yetişmeye çalışan insanlar tarafından beğeniyle karşılanır. Özellikle “Sakin Göllerin Kuğusuyduk”, “Karton Koliler” ve “Kırıldık” öyküleri ile her okuyucunun kendini içinde bulabildiği öyküler kaleme aldığını kanıtlamıştır. 2017 yılında onuncu baskısını yapan bu kitap, zaman içerisinde oldukça sevilmiştir. 2015 yılında “Bazen Bahar” ve 2018 yılında “Nohut Oda” isimli öykü kitaplarını yayımlamıştır. Bu kitapları da okurları tarafından takip edilmiş ve fazladan baskıya gidilmiştir. Melisa Kezmez, ilk kitabında kullandığı sadeliği, gerçekçiliği ve ani sürprizleri diğer kitaplarında da kullanmaya devam etmiştir. Öyküleri kısa, yalın ama bir o kadar da derindir. Okurların her öykünün sonunda durup birkaç dakika düşündükleri ve Melisa Kesmez’in hikayelerinde kurguladığı olaylar üzerine düşündüğü bilinmektedir.

Genç ve yetenekli yazar Melisa Kesmez; kitap fuarlarında, imza etkinliklerinde, okuma atölyelerinde okurları ve sevenleri ile buluşmaya devam etmektedir.