Günlük hayatın yoğun temposu ve gün içerisinde insanları bekleyen toplantı ve görüşmeler sebebiyle, toplumdaki insanların çoğu kitap veya dergi okumaya fırsat bulamadığını söylemekte. Buna karşılık, trenlerde, metrolarda ve hatta otobüslerde kitap okuyan genç insanların sayısı günden güne artıyor. Bunda insanların kısa süre içinde dikkatlerini toparlayıp odaklanabildikleri ve okurken zevk aldıkları öykü kitaplarının rolü büyük. Öyküler, roman kadar uzun ve ince detaylı olmadığı için kısa süre içinde okuyucuyu kendine çekip içine alabiliyor. Son yıllarda artan öykü yazarlarının sayısı da öykü türünün insanlar arasında daha popüler olmasından kaynaklanıyor. İşte Kerem Işık da son dönemlerin yıldızı parlayan öykü yazarlarından biridir. 2012 yılında Toplum Böceği isimli öykü kitabıyla Haldun Taner Öykü Ödülü’nün sahibi olmuştur. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Toplum Böceği, özellikle meslek seçimi arefesindeki gençler ve üniversite çağındaki öğrenciler tarafından çok beğenilmiştir. Sizler için Kerem Işık ve kitaplarını derledik.

Kerem Işık: Topluma Ayna Tutan Bir Öykücü

Günlük hayat akıp giderken, insanın toplum tarafından belirlenmiş mutlu olma reçetesine uymaya çalıştığı bir ortamı öykülerinin omurgasına yerleştiren Kerem Işık, modern toplumda başarılı olup son derece mutsuz olan bireyin iç gerilimleriyle trajikomik bir şekilde oyunlar oynar. Özellikle Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandığı Toplum Böceği kitabında, büyük şehirlerde çalışmak zorunda olan insanların bulundukları ortama ne denli sıkışıp kaldıkları ile yaşadıkları hayattan ne kadar da bıktıkları temalarını işlemiştir. Öykülerinde ironi ve mizahı başarılı bir şekilde yoğurabilen Kerem Işık; yalnız, korkak, cesaretsiz, ürkek, paranoyak veya aşırı zeki ve aşırı sıkılgan karakterlerini öykülerine yerleştirirken, okurlarını hem gülümsetir hem de kendi hayatlarını sorgulamalarına ön ayak olur.

Kerem Işık’ın Diğer Öykü Kitapları

Kerem Işık’ın esasen ilk öykü kitabı, 2010 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Aslında Cennet de Yok isimli kitaptır. Burada öykücülüğünün ilk meyvelerini veren Kerem Işık, yıllar geçtikçe üslubunu olgunlaştırmış, daha geniş bir kitleye hitap eder olmuştur. Toplum Böceği isimli öykü kitabıyla yakaladığı başarıyı, 2015 yılında basılan Iskalı Karnaval isimli öykü kitabıyla sürdürmüştür. Kerem Işık’ın en önemli özelliği, öykülerinin omurgasını oluşturan kurguyu bir mühendis titizliğiyle işlemesi ve son derece sade bir dil kullanmasıdır.