Modern çağın olumsuz bir getirisi olarak insanlar roman veya öykü okumaya fırsat bulamayıp, odaklanacak vakit olmadığını ileri sürmekte, bu yüzden de artık sadece cep kitaplarını okuduklarını belirtmekteler. Resimli, anlaşılabilir ve cebe sığacak boyuttaki kitapları daha kolay ve daha zahmetsiz bir şekilde okuduğunu söyleyen birçok insan, günümüz Türk edebiyatındaki yeni eserlere, Türk romancılığına ve öykücülüğüne bir hayli uzak. Roman veya öykü okumaya fırsat yaratabilen insanlar da sadece yabancı dilde kaleme alınan eserlere öncelik tanıyor. Fakat eğer sizler öykünün o şahane diline yeniden dönüş yapmak isterseniz, Ayşegül Çelik’in Anadolu’nun mitlerinden ve masallarından yola çıkarak yazdığı hikayeler tam da ilacınız olacak. Sizler için çağımızın genç yazarı Ayşegül Çelik’in eserlerini derledik.

Masalsı Coğrafyalara Yolculuk Etmenin En Kolay ve Büyülü Yolu: Ayşegül Çelik ve Öyküleri

İlk öyküyü okuduktan sonra bir şeyler size tanıdık gelecek ve satırlar sizi içine çekecek. Şehrin tozu, pası, kalabalığı, gürültüsü derken Ayşegül Çelik sizi kapısı ormana açılan bir odadan çıkaracak, güneşin ışıl ışıl vurduğu patikadan geçirecek ve ferah bir su kenarına getirecek. İşte sizin hikayeniz tam da burada başlıyor. Ayşegül Çelik, Yaşar Kemal’den miras kalmışçasına Anadolu’nun etkin öğelerini, masallarındaki büyülü gerçekçiliği ve deyişlerindeki bilgeliği bir kez daha sunuyor okurlarına. Aslen tiyatro kökenli olan Ayşegül Çelik, Anadolu coğrafyalarında öyle bir kurgu yaratıyor ki bazen bir çeşme başında bazen de tepenin ardında küçük bir köy evinde olmak ve sadece ateşin sesini dinlemek okurlara iyi geliyor. Anlatıyı yavanlaştırmadan, adım adım, neden masalsı olduğunu şiirsel bir dille betimleyen Ayşegül Çelik, tiyatronun sahne için geçerli olan bütün öğelerini bu öykülerde kullanıyor.

Ayşegül Çelik’in keyifle okuyabileceğiniz eserleri arasında, Korku ve Arkadaşı (öykü), Şehper, Dehlizdeki Kuş (Öykü) ve Kağıt Gemiler (Öykü) bulunuyor. Ayrıca Ayşegül Çelik, mesleki teşekkürü bir borç bildiği Muhsin Ertuğrul’u da unutmayarak, biyografi türünde “Ölmeyi Bilen Adam Muhsin Ertuğrul” isimli eseri de kaleme almıştır. Ayrıca 2013 yılında hazırladığı ve çocukları öykü dünyasıyla buluşturan “Alis, Harikalar Diyarından Tüymüş Bulunuyor” isimli bir eseri de mevcuttur. Bu son kitabında özellikle şehrin hor görülmüş ve kötü muamele görmüş kadın karakterleri ile dayanışma halinde olduğu görülüyor.