Kumar ve şans oyunlarının insan hayatındaki maddi ve manevi varlığının sorgulandığı kitaplar, oldukça geniş bir okuyucu kitlesine sahip. Bu konuda Türkçe dilinde okuyabileceğiniz en popüler ve en nitelikli kitapları sizler için derledik.

Zar Adam

Amerikalı okurlar tarafından, “çok zekice kurgulanmış” ve “sürükleyici ve nefes kesen bir kurgu” gibi olumlu eleştirilerle karşılanan bu kitap, insan hayatının sadece zarlar üzerine kurulu olduğu varsayımından yola çıkarak psikanaliz yöntemlerle çok ilginç sorgulamalara yöneliyor.

Daha ilk sayfasından itibaren okuyucuya sorular soran bu kitap, “eğer kararlarınızın tamamını attığınız zarlar belirliyor olsaydı daha mutlu olur muydunuz?” gibi sarsıcı, daha önce hiç düşünülmemiş ve biraz da fazla cesur bir soru soruyor. Okuyucuların karşısına hayatın gerçek pratiklerini zarlar yoluyla sunan bu edebi kitap, aşk ve kumar ilişkilerini temel alarak absürt anları mizahi bir yolla anlatıyor. Otuz farklı dile çevirilen ve Luke Rheinheart tarafından kaleme alınan bu eser, uzun bir süre toplumun birçok kesimi tarafından merak edildi ve gündemde kalmayı başardı.

Zar Adam’ın Peşinde

Luke Rheinheart tarafından 2008’de kaleme alınan “Zar Adam”dan sonra serinin ikinci kitabı olan “Zar Adamın Peşinde”, bu sefer sadece şansın ve zarların peşinden ilerlemeyerek, macera, aksiyon ve güldürü ögelerini de işin içine katıyor. Her sayfasında merak unsurunun dozunu arttıran bu kitap, özellikle dedektif ve macera romanı seven okuyucular tarafından çok beğenildi.

Olasılıksız

İnsan hayatının kaçta kaçının olasılıklara dayandığını sorgulayan bu kitap, “lotoyu kazananlar sizlerden daha mı şanslı?” sorusunu bütün çıplaklığıyla okurlarına soruyor. Adam Fawer tarafından kaleme alınan bu kitapta yaptığımız seçimler ile bu seçimlerin arkasında yatan ve sadece beynimizin ilgilenmekle mükellef olduğu matematiksel sistemler sorgulanıyor. Aslında hayatımızın tamamı bir olasılık ve yaşamı bırakmak olasılıksız bir durum, yazarın bakış açısına göre. Bu kitabı çok beğenilen Adam Fawer’ın, Oz ve Empati isminde iki kitabı daha raflarda yeni okuyucuları bekliyor.

Kaybeden Hepsini Alır

Graham Green tarafından kaleme alınan bu şahane romanda, arası sayılarla son derece iyi olan basit bir muhasebecinin, gelişen olaylar sebebiyle kendini nasıl da Monte Carlo’da kumar oynarken bulduğuna dair, iyi kurgulanmış ve akıcı bir roman. Gerçek kumarhane ortamını bu romanda bulabilirsiniz.