Kumar ve şans oyunları oynayarak zengin olma hayali kuran birçok insan farklı deneyimler sonucunda bunun aslında sanıldığı kadar kolay olmadığını görüyor. Türkiye toplumunda açık bir şekilde kumar oynamak, oynatmak veya oynatılmasına yardımcı olmak suç niteliği taşıyan bir eylem. Fakat internet üzerinden kumar oyunları oynamak ve sanal alemde kumar oyunlarına yatırım yapmak hala mümkün.

Ünlü kumar oyunlarından Jackspot, Yirmibir veya Rulet internet üzerinden oynanabilecek kumar oyunları arasında sayılabilir. Ayrıca internet üzerinden oluşturacağınız kullanıcı hesabınız ile birlikte şans oyunlarına da yatırım yapabilir, şansınızı o alanda da deneyebilirsiniz. Peki kumar ve şan oyunlarının nasıl oynanacağını öğreten herhangi bir kitap mevcut mu? Kumar ve şans oyunlarının temelinde yatan sistematik herhangi bir kitapta anlatılıyor mu? Kumar ve şans oyunlarının hem maddi hem de manevi etkileri üzerine yazılmış edebi veya öğretici türde kitaplar var mı? Bu tür kitaplara nasıl ulaşılır? Bu sorularınızın cevaplarını yazımızda derledik.

Kitaplardan Kumar ve Şans Oyunlarının Gerçek Yüzünü Öğrenmek Mümkün

Türk edebiyatında kumar ve şans oyunları oynamak, edebi metinlerde birçok kez oyucunun karşısına çıkan bir konu olmuştur. Fakat roman ve öykülerde geçen kumar oyunları ile şans oyunları, hikayelerin kurgusuna yerleştirilmiş birer öge olmanın ötesine geçmezler. Bu sebeple, Türk yazarlar tarafından Türkçe dilinde kaleme alınmış ve bu oyunların nasıl oynanacağını anlatan bir kitap bulmak oldukça zordur.

Türkiye toplumunda kumardan kazandığı para ile hayatını değiştiren insanlar veya aileler hoş karşılanmaz. Bunun tam aksine, şans oyunlarıyla aniden eline yüklü miktarda para geçen insanlar ise imrenilerek ve takdirle karşılanır.

Kumar ve şans oyunlarının kurallarını öğretme iddiası taşıyan en önemli kitap, Amerika’da yedi kez büyük ikramiyeyi kazanan talihli Richard Lustig tarafından kaleme alınan, “Şans Oyunu Kazanma Şansınızı Artırmanın Yollarını Öğrenin” isimli kitaptır. Bu kitap İngilizce dilinde yazılmış ve henüz Türkçe’ye çevrilmemiştir. Bu konuda okurları Türkçe dilinde aydınlatan ve Cemal Baş tarafından kaleme alınan “5+1 Şans Topu Sistem Kitabı” isimli bir kitap da bulunmaktadır. Her ne kadar bu kitap sadece bir oyunun sistematiğini anlatsa da, diğer şans oyunlarının arkasında yatan matematiği anlamak adına sağlam bir altyapı kitabı olabilir.