Bilgi akışı, e-kitaplar ve basılı kitaplar

Bilgi akışının durdurulamaz hale geldiği 21. yüzyılda, şüphesiz en önemli buluşlardan bir tanesi e-kitaplardır. Artık erişilemeyen bilgi olmadığı gibi erişilemeyen kitap da yok. Medeniyet tarihinin en önemli buluşlarından birisi yazıdır. Zaman içinde geçirdiği inanılmaz evrim yazıyı mağara duvarlarından kağıda ve tablet ekranlarına taşımıştır. Her ne kadar kitaplara erişimi kolaylaştırsa ve çevreci bir buluş gibi görünse de, bazıları için sayfalarını çeviremedikleri kitap o kadar da değerli değil. Arizona ve Towson Üniversitelerinde yapılan araştırmaya göre, basılı kitap ve e-kitap sahip olmanın verdiği duygular oldukça farklı. İnsanlar basılı kitaplarla duygusal bağ kurarken, e-kitaplar bu duyguları vermekte yetersiz kalıyor. Yine aynı araştırmaya göre, insanların e-kitapları yakınlarıyla paylaşamaması e-kitaplara olan mesafenin artmasına sebep oluyor.

Pek çok insanın hayalidir belki çocuklarına kocaman bir kütüphane bırakmak. Peki gelecekte bu hayalin yerini avuca sığacak kadar küçük bir makine mi alacak? Beğenilen bir cümlenin altını çizmek veya yıllar sonra gülümseyerek hatırlanacak sayfa kenarı notları sadece nostaljik anılar olarak mı kalacak? Tüm bu kaygılar belki de kitaplarla büyümüş neslin ortak kaygılarıdır. Teknolojik gelişim öyle baş döndürücü hızda ilerliyor ki, yukarıda bahsedilen kaygıların bazılarını ortadan kaldıracak çözümler getirilmiş. Örneğin, e-kitap okuyucunuz üzerinde istediğiniz formatta kayıt yapabileceğiniz gibi, kitap dokusunu sevenler için kenar notları almanıza izin veren uygulamalar var, hem de kendi el yazınızla.

Okuma oranı arttı

E-kitap alanında en büyük sağlayıcı konumundaki Amazon’un verileri, e-kitapların okumayı yaygınlaştırdığını ortaya koydu. Buna göre, e-kitap satın alanların sayısı basılı kitap alanların sayısından fazla. Gittiğiniz her yere kütüphanenizi taşıyabileceğiniz fikri, e-kitapların popülerliğine katkıda bulunan bir gerçek. Plajda kitap okumayı sevenler için hem taşıması kolay hem de zarar görme ihtimali daha az. E-kitapları öne çıkaran bir diğer özellik de erişim kolaylığıdır. Yaşadığınız ülkede, farklı dilde bir kitap okumak istiyorsanız, bunu herhangi bir kitapçıda bulamama ihtimaliniz var. Yurt dışından siparişlerde de vergi ve nakliye problemleri, hem zaman kaybına yol açmakta hem de maliyeti artırmaktadır. Oysaki e-kitaplar size birkaç tuş kadar uzakta. E-kitaplar görme engelliler için farklı bir anlam taşımakta. Başka bir insanın yardımına ihtiyaç duymadan istedikleri kitabı dinleme olanakları var.