2019 Yılında Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Gün geçtikçe girişimcilik ayrı bir anlam kazanıyor. Globalleşme kelimesinin bile demode olduğu bu dönemde, tek bir telefon uygulaması ile bile milyon dolarlar kazanılabiliyor. Hal böyle olunca, dijital çağda doğan gençliğin hayalleri de doktor, mühendis olmaktan, girişimci olmaya evriliyor ve medeniyetin gelişimi yükselen ivmeyle artıyor. Bakın Chobani’nn kurucusu burada, gençler için ne diyor.

Girişimcilik hayalleri kuranların ihtiyacı olan bilgileri içeren onlarca kitap var. Fakat Dünya üzerinde her şey bu kadar hızlı değişirken, girişimcilik dinamikleri, girişimcilik platformları yani ihtiyaç olan tüm bu bilgiler değişmiyor mu? Elbette değişiyor.

GÜNÜMÜZDE GİRİŞİMCİLERİN OKUMASI GEREKEN 3 KİTAP

1- SIFIRDAN BİRE (Blake Masters, Peter Thiel)

Birçok başarılı şirkete imza atmış bu ikilinin kitabı, size girişimciliğin en başını anlatacak. “Fikir nedir?”, “Fikir nasıl olmalıdır?”, “Nasıl düşünülmeli ki dünya üzerinde sansasyonel bir etki yaratabilmeli?”, gibi soruların cevabını içinde saklayan bu kitap, nasıl düşünmeniz gerektiğini ve fikrin ne olduğunu öğretiyor.

Bir zamanlar girişimci olan, şu an ise adlarını duymayanın kalmadığı kişiler bakın bu kitap için ne diyor:

“Bu kitap dünyada nasıl yeni bir değer yaratılacağına dair yepyeni ve canlandırıcı fikirlerle dolu.”

– Mark Zuckerberg, Facebook CEO’su

“Peter Thiel birçok çıkış yapan şirket kurdu, Sıfırdan Bire bunu nasıl başardığını anlatıyor.”

– Elon Musk, SpaceX ve Tesla CEO’su

2- GİRİŞİMCİLİĞİN EL KİTABI (Guy Kawasaki)

Fikrinizden artık çok eminsiniz. Yapmak için sabırsızlanıyorsunuz, ama tam olarak neye, nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Apple’ın günümüzdeki noktaya gelmesinde büyük katkıları olan Guy Kawasaki’nin bu kitabı, fikrinizle ne yapacağınızı anlatıyor. Fikrinizi kime sunmanız gerektiğinden nasıl sunacağınıza, kimlerle çalışmanız gerektiğinden finansal konulara, girişimcilik hakkındaki tüm ayrıntıları anlatıyor.

3- İŞ MODELİ ÜRETİMİ (Alexander Osterwalder, Yves Pigneur)

Çok iyi bir fikriniz olduğunu biliyorsunuz ama bununla tam olarak nasıl bir iş modeli kuracağınızı bilmiyor musunuz? Günümüzde zaten var olan ürünleri ya da hizmetleri kullanarak, yaratıcı iş modelleri kurulması bile dev şirketler kurmaya yetiyor. Sektörde adlarından çokça söz ettirmiş olan Alexander Osterwalder ve Yves Pigneur’un bu kitabı size fikrinizi nasıl bir iş modeli üzerinde kuracağınızı, hatta yeni iş modellerini nasıl bulacağınızı, yani nasıl para kazanacağınızı anlatıyor.